Atatürk’ün Ölümünün Yurtiçi ve Yurtdışı Yankıları

8 Ocak 2014 tarihinde tarafından eklendi.

ATATÜRK’ÜN ÖLÜMÜNÜN YURTİÇİ VE YURTDIŞINDAKİ YANKILARI

20. yüzyılın başlarında büyük mücadele ile bağımsızlık savaşı veren ve modern bir devlet kuran Atatürk’ün ölümü, elbette Türk milletinde derin bir üzüntü kaynağı olmuştur. Ancak Türk milleti O’nu gönlünde yaşatacak, bıraktığı eserleri koruyacak, ilke ve inkılaplarına sahip çıkacaktır.
Atatürk’ün ölümü tüm dünyada geniş bir yankı uyandırdı. İç ve dış basın ve devlet adamları görüşlerini açıklayarak bunu dile getirdiler.
Times dergisine konuşan Churchill “Dünya daha O’na muhtaçtı.’’ diyerek Atatürk’ün dünya barışına yaptığı katkıları dile getirmiştir.
Ulus gazetesinde 12 Kasım 1938’de çıkan bir yazıda:
“Atatürk’ün hatırası, teselli bulmaz acılarla dolu olan kalbimizin aziz timsalidir. Kadir bilen ve büyük evlat yetiştiren milletimizin yüreğinde, Kemal Atatürk adı, sevgi ve hürmet içinde ebedi olarak yaşayacaktır.’’
denilerek Atatürk sevgisinin ne kadar yüksek olduğu  anlatılmıştır.
Ahmet Emin YALMAN, “Atatürk, zamanın hatırasını gevşetmediği, unutturmadığı ilk büyük şahsiyettir. Birbirinin ardından geçen yıllar O’nu bizden uzaklaştırmıyor, bir kat daha kendisine yaklaştırıyor. O’nun en üstün ve temiz bir vatanseverlikten şaşmayan önderliğinin özlemini çekiyoruz.” ifadeleri ile Atatürk’ün üstün önderliğine vurgular yapmıştır.
Mareşal Fevzi ÇAKMAK, “Mustafa Kemal Atatürk, her zaman nerede durulacağını bilmiştir. Bu, O’nun pek hayran olduğum meziyetlerinden biriydi. Daima ilerisini düşünmek, daima dikkat, O’nun memleket yolundaki işlerinde hâkim olmuştur.’’ diyerek Atatürk’ün ileri görüşlülüğü üzerinde durmuştur.
Fethi BOLAYIR, “Türkiye’de çağdaş düşüncenin ve demokratik düzenin temellerinin atılmasının baş mimarı ve öz sahibi Atatürk’tür.” ifadeleri ile Atatürk’ün inkılâpçı özelliğini anlatmıştır.
Görüldüğü gibi Türk halkı, Atatürk’ün mirasına sahip çıkmıştır. Atatürk’ün ölüm yıl dönümlerinde Anıtkabir’i sevgi seline tutmuş, O’nun Türk milletine emanet ettiği ulusal bayramlarda coşkuyla kutlanmış, bir çok büyük kuruma (okul, baraj, cadde vs.) onun ismini vermiş, böylece O’nun mirasını yaşatmış ve yaşatmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
KPSS Tarih Kartları – 1