2. Murat

8 Şubat 2014 tarihinde tarafından eklendi.

2. MURAT

Babası: Mehmet Çelebi
Annesi : Emine Hatun
Doğumu : 1402
Vefatı : 1451
Saltanatı : 1421 – 1451

Çocukluğu Amasya’da geçen II. Murat şiire merakı ve askeri yönü ile dikkati çeker.
Alimlere saygısını esirgemeyen II. Murat’ın hayatı savaş alanlarında geçmesine karşın imar faaliyetlerinden de geri kalmamıştır. Arkada  pek çok eser bıraktığından ötürü Hayır Babası olarak da bilinmektedir.
Bizanslı Tarihçi Dukas’ın deyimiyle “II. Murat; Halka karşı daima alçak gönüllü ve ihtiyaç sahiplerine karşı cömert idi. Bu konuda din ayrımı yapmazdı.”
Lutufkâr, merhametli, cömert ve sözüne sadık olan II. Murat Edirne’de vefat etti.
Kabri Bursa Muradiye Cami yanındaki türbededir.

II. MURAD’IN VASİYETİ

Fatih’in babası II. Murat Türk ordusuna birçok zaferler ve Türk milletine yeni topraklar kazandırdıktan sonra kırk yedi yaşında 3 Şubat 1451’de öldü. Otuz yıl kadar tahtta kaldı. Ölümü herkesten gizlendi. Sultan Mehmet Edirne’ye gelinceye kadar on üç gün cenaze bekletildi. Üstü Açık Türbesi’ne gömülmesini vasiyet etmişti. Öyle yapıldı. Bursa’da bu türbenin bulunduğu yere “Muradiye” denmektedir. Bursa’da düzenlediği aslı Arapça olan ve oğlu tarafından aynen uygulanan vasiyetnamesinde II. Murat şöyle demekte idi:
“Öldüğüm zaman beni Bursa’da caminin yanındaki oğlum Alaaddin’in 3-4 arşın yanına gömünüz. Mezarımın üstüne, büyük hükümdarlar için yapılan muhteşem türbelerden birini yaptırmayınız. Vücudumu doğrudan doğruya toprağa gömünüz ki, Cenab-ı Hakkı’ın rahmetine işaret olan yağmur üstüme yağsın. Mezarımın çevresine dört duvar örünüz ve hafızların oturması için oturulacak yerler yapınız. Etrafıma evlat ve akrabamdan kimseyi gömmeyiniz.
Eğer Bursa’da ölmezsem cenazemi oraya naklediniz. Bu nakil bir perşembe  günü olsun ki, gömülme cuma günü cerayan edebilsin.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
KPSS Anayasa Kartları Soru Cevap