Atatürk’e Suikast Girişimi

26 Ocak 2014 tarihinde tarafından eklendi.

Atatürk’e Suikast Girişimi

Mustafa Kemal, Türk Milleti’ni çağdaş uygarlıklar seviyesine ulaştırmak maksadıyla gerçekleştirdiği inkılâplarla, millete yeni ufuklar açarken, bu durumdan menfaatleri zarar gördüğü için rahatsız olan bazı çıkar grupları ortaya çıkmıştı. Onlar için en önemli konu, kendi menfaatlerini koruyabilmek idi. Kendilerince menfaatlerini korumak için de, çeşitli sapık yollara başvurmak tabiî olarak değerlendiriliyordu.

Bu çerçevede, menfaatleri zarar gördüğü için cumhuriyet ve inkılâplara karşı olan bazı kişiler, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın kapatılmasından sonra, cumhuriyeti ve inkılâpları ortadan kaldırarak eski günlere dönmek şeklindeki amaçlarına ulaşabilmek için, Mustafa Kemal’i öldürmeye karar vermişlerdir. Bu işi de O’nun 16 Haziran 1926 günü İzmir’e yapacağı seyahat esnasında gerçekleştirmeyi planlamışlardır.

Ancak, Mustafa Kemal bu tarihte yapacağı geziyi çeşitli sebeplerle bir gün ertelemek durumunda kalmıştır. Bunun üzerine suikastçıların planları alt üst olmuştur. Bu sırada, İzmir Valisi’ne Mustafa Kemal’e suikast yapılacağı ihbar edilince, suikastı gerçekleştirecek olanlar, suç vasıtalarıyla birlikte yakalanmışlardır.

Daha sonra İstiklal Mahkemesinde yargılanan bu kişiler suçlu bulunmuşlar ve cezalandırılmışlardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
KPSS Tarih Kartları – 1