Çelebi Sultan Mehmed Devri (1413-1421)-Çelebi Sultan Mehmed’in, Edirne’de Hükümdarlığını İlan Ederek Osmanlı Tahtına Oturması

7 Nisan 2014 tarihinde tarafından eklendi.

Çelebi Sultan Mehmed’in, Edirne’de Hükümdarlığını İlan Ederek Osmanlı Tahtına Oturması

Çelebi Sultan Mehmed, son taht ortağı Musa Çelebi’yi de ortadan kaldırdıktan sonra, Edirne’de Osmanlı tahtına oturarak, bütün Osmanlı topraklarının hükümdarı olduğunu ilan etti. Böylece, devletin Ankara savaşından sonra içine düştüğü zaaf ve anarşi devri sona ermiş oldu.

Devlet, kardeşlerin birbirleri ile mücadele ettikleri bu devrede önemli toprak kayıplarına uğramıştı. Bizans imparatoru, surların dışına çıkarak, Silivri’ye kadar olan yerleri zaptettiği gibi, Anadolu yakasında da, Kartal, Pendik ve Gebze’yi ele geçirmişti. Candaroğulları da, daha önce kendi toprakları olan Kastamonu, Çankırı ve Tosya havalisine, Timur’un vesayeti ile yeniden sahip olmuşlardı. Yine, daha önce Yıldırım Bayezid tarafından ilhak edilen beyliklerin eski beylerine, Timur tarafından bütün toprakları geri verilmiştir. Çelebi Sultan Mehmed, Osmanlı tahtına oturduğu tarihte, Osmanlı devletinin elinde, Anadolu’da Sivas, Tokat, Amasya, Çorum, Ankara, Eskişehir, Kocaeli, Bursa ve Balıkesir, Rumeli’de ise, Karadeniz ve Marmara kıyıları ile Selanik ve Teselya dışındaki topraklar bulunmakta idi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.