Çelebi Sultan Mehmed’in Hayır Eserleri

10 Nisan 2014 tarihinde tarafından eklendi.

Çelebi Sultan Mehmed’in Hayır Eserleri

Çelebi Mehmed, kardeşleri ile saltanat kavgasını sürdürdüğü sırada, hayır eserleri yaptırmaya fırsat bulamamıştır. Ancak, bu gaileden kurtulduktan hemen sonra, Bursa’da bir cami ve kendisi için bir türbe yaptırılmasını istemiştir. Bugün Yeşil Cami ve Yeşil Türbe adı ile anılan bu inşaat 1414 yılında başlamış ve 1419’da tamamlamıştır. Caminin karşısında ve yüksekçe bir mahalde yer alan türbe ise 1421’de tamamlanmıştır. Bu inşaat için Kartal, Pendik, Gebze ve Kandıra ile Şile vakıf tahsis edilmiştir.

Yeşil cami yanındaki medrese, bugün Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Medrese, Bursa’da Sultaniye adı ile tanınmıştı. Cami, türbe ve medreselerde kullanılan çini ve oymalar, birer sanat şaheseridir. Cami ve türbenin mimarı Bursa valisi Hacı İvaz Paşa’dır.

Çelebi Sultan Mehmed, Edirne’deki Ulu Camii de inşa ettirmiştir. Bugün cami daha ziyade, Eski Cami olarak bilinmektedir. Aslında caminin inşaasına Emir Süleyman zamanında başlanmış, pencere kısmından yukarısı Çelebi Mehmed tarafından bitirilmiştir. Camiye vakıf olarak şehirdeki Bedesten’i yaptıran padişah, Amasya’da da oğlu Kasım’ın medfun bulunduğu türbeyi inşa ettirmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Tarih Sınavda Çıkacak Konular