Harmankaya Hakimi Köse Mihal’in Müslüman Olması

23 Mart 2014 tarihinde tarafından eklendi.

Harmankaya Hakimi Köse Mihal’in Müslüman Olması

Koçhisar’ın fethinden sonra, Osman Gazi, gaza faaliyetlerine iki yıl kadar ara verdi. 1313 yılma gelindiğinde gaziler toplanarak Osman Gazi’ye şöyle dediler:

“Ey Gazi Han! Elhamdülillah düşman artık mağlup ve makhûr oldu. Bundan sonra hareketsiz kalmak size yaraşmaz. Size yaraşan, her veçhile gazayla meşgul olmaktır”.

Buna karşılık Osman Gazi de “Evvela Köse Mihal’i İslâm’a davet edelim. Şayet müslüman olursa, nereye derseniz varalım. Yok müslüman olmazsa, öncelikle onun memleketi olan Harmankaya’yi etrafı ile birlikte talan edelim.” dedi.

Bunun üzerine Harmankaya hakimine, “Hemen gelesin, seferimiz vardır; bütün gaziler hazır, seni bekliyoruz!” diye haber gönderdildi. O zamana kadar dostluk hukukuna daima riayet eden Köse Mihal, Osman Gazi’nin davetine derhal icabet etti. Ve Osman Gazi’nin teklifini tereddüt göstermeden kabul ederek müslüman oldu ve Abdullah Mihal adını aldı. Hadiseye şahit olanlar çok memnun oldular. Osman Gazi, Abdullah Mihal’e değerli bir hil’at hediye etti. Ona karşı gösterdiği sevgi ve güveni daha da artırdı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
KPSS Tarih Kartları – 2