1. Dünya Savaşı’nın Başlaması

23 Aralık 2013 tarihinde tarafından eklendi.

I. Dünya Savaşı’nın Başlaması

Devletler iki grup siyasi ve ekonomik amaçlı bloklaşmışlardı. Herkes bir dünya savaşının başlayacağı korku ve tedirginliği içindeydi. Bir kıvılcım bekleniyordu.

Bu kıvılcım da Sırbistan’ın başkenti Saray–Bosna’yı ziyaret etmekte olan Avusturya–Macaristan veliahtı olan Fransız Ferdinant’ın ve karısının bir Sırp milliyetçisi olan Principe tarafından öldürülmesi oldu.

Bu olay nedeniyle Avusturya–Macaristan İmparatorluğu, Sırbistan’a ağır bir nota verdi. Bu notanın kabul edilmemesi üzerine Avusturya–Macaristan İmparatorluğu Temmuz sonlarında Sırbistan’a savaş açtı.

Sırbistan’ın en büyük koruyucusu olan (panslavist politika gereği) Rusya, Sırbistan tarafında savaşa girdi.

Almanya ise müttefiki Avusturya – Macaristan’ın yanında yer aldı. Fransa ve İngiltere bağlaşıkları olan Rus ya’nın yanında savaşa girdi.

İtalya bir yıl bekledikten sonra çıkarlarına uygun olarak İttifak bloğundan ayrılarak İtilaf bloğuna geçti. Bir müddet sonra da Bulgaristan ve Osmanlı Devleti İttifak Devletlerinin yanında yer aldılar.

Romanya, Japonya, ABD ve diğer devletler savaşın ortalarına ve sonlarına doğru İtilaf Devletlerinin yanında yer aldılar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
KPSS Tarih Altın Bilgiler