Karaçiş, Ebesuyu, Karatekin, Tuzpazarı ve Akyazı Kalelerinin Ele Geçirilişi

24 Mart 2014 tarihinde tarafından eklendi.

Karaçiş, Ebesuyu, Karatekin, Tuzpazarı ve Akyazı Kalelerinin Ele Geçirilişi

Osman Gazi, Çavdaroğlu zaferinden sonra, 1317 yılında gazilere serdar tayin ettiği Orhan Bey’i Abdurrahman Gazi, Akçakoca, Konur Alp ve Köse Mihal ile birlikte Sakarya vadisinde bulunan bazı kalelerin fethine gönderdi. Ordu, bir önceki seferlerine alınamayan Karaçi hisarı üzerine vardı. Orhan Bey, hisara varmadan askerini üç bölüğe ayırdı. Bir bölüğü kalenin ardına geçti, ikinci bölük ise ormanlıkta gizlendi. Kendisi de geriye kalan askerlerle kaleyi kuşattı. Birkaç gün çarpıştıktan sonra, kaledekilere kaçmak üzere oldukları izlenimi verdiler. Gerçekten kaçtıklarını zanneden düşman arkalarından at koşturmaya başladığında, gizlenmiş olan gaziler, arkalarını alarak düşmanı çepeçevre sardılar. Pek çoğu kılıçtan geçirildi, kalanlar da esir alındı (1317). Hisarın idaresi Konur Alp’a verildi. Konur Alp, buradan Akyazı taraflarına sık sık akınlar tertipledi.

Sapanca gölü civarında bulunan Ebesuyu hisarı kolayca ele geçirildi ve idaresi Akçakoca’ya verildi. Ayansuyu’nun kenarındaki Beş Köprü palangasını kendisine karargah yapan Akçakoca o taraflara akınlara başladı. Daha sonra İznik yakınlarındaki Karatekin hisarı da zaptolundu ve idaresi Samsa Çavuş’a bırakıldı. Orhan Bey, çok sayıda ganimet ve esirle Yenişehir’e, babasının yanına döndü.

Diğer taraftan Konur Alp, maiyyetinde bulunan gazilerle Akyazı taraflarına tertiplediği akınlarda, Tuzpazarı’nı ele geçirdi. Evrence Belde ahalisi ile iki defa savaşarak muzaffer oldu (1318). Öte yandan Akçakoca da, batı istikametindeki akınlarını yoğunlaştırarak İzmit kalesine kadar olan yerleri ele geçirdi (1318). Bugün bu bölgeye Kocaeli denilmesi, Akçakoca isminden gelmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Tarih Kodlamaları