Kemâl Reis’in, İspanya Müslümanlarına Yardım İçin Donanma İle Gönderilmesi

13 Mayıs 2014 tarihinde tarafından eklendi.

Kemâl Reis’in, İspanya Müslümanlarına Yardım İçin Donanma İle Gönderilmesi

Gelibolu’da bir azap askeri olarak yetişen Kemâl Reis‘in asıl adı Ahmed olup, Türk denizci korsanların ilki ve en meşhurlarındandır.

Donanmada çeşitli hizmetler gören ve birçok deniz seferine katılan Kemâl Reis, bir müddet sonra kendi hesabına hazırladığı bir filo ile bilhsassa Venedik gemilerine zararlar vermeye başlamış ve bundan dolayı Avrupa’nın denizci devletleri nezdinde büyük bir şöhret kazanmıştır. İşte bu şöhretinden ve Akdeniz’i iyi tanımasından dolayı, 1486 yılında Osmanlı padişahından yardım isteyen Endülüs’teki Benî Ahmer devletine yardım için görevlendirilmiştir.

Osmanlı devleti tarafından hazırlanan korsan filosu ile denize açılan Kemâl Reis, doğru İspanya sahillerine gönderilmiştir. Endülüs sularına girdiğinde, bir İspanyol filosunu mağlup eden Kemâl Reis, daha sonra Malağa şehrini basmış ve tahrip ile yağmalamıştır.

Bu muvaffakiyetinden sonra Batı Akdeniz’i hemen terketmeyen Kemâl Reis, Cerbe adasını kendisine hareket üssü seçmiştir. Bundan sonra, İtalya ve Fransa sahillerinde geniş bir korsanlık hareketine girişen Kemâl Reis, hristiyan Avrupa dünyası için korku duyulan bir korsan olmuştur.

Hele onun Bicâye’ye yaptığı akın, şöhretinin zirvesini teşkil etmektedir. Aynı yıl içinde hareket merkezini Bone’ye nakleden Kemâl Reis, Fransa sahilleri ile Balear adalarını da vurduktan sonra, İstanbul’a dönüş için hazırlığa başlamış, yolda Malta adasına bir baskın vermiş, pek çok eşya ile birlikte Malta reisinin oğlunu da esir alarak beraberinde getirmiştir.

Nihayet, 1492 yılında Gelibolu’ya gelen Kemâl Reis’in macerası kaptan-ı derya Güveği Sinan Paşa tarafından padişaha arzedilmiştir. Taltif edilen Kemâl Reis’in tahsisatı 50 akçeye yükseltilmiş, kendisine değerli hediyeler verilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Tarih Kodlamaları