Marmara ve Karadeniz Kıyılarında Bazı Fetihler

25 Mart 2014 tarihinde tarafından eklendi.

Marmara ve Karadeniz Kıyılarında Bazı Fetihler

Daha önce Sapanca gölü kıyısındaki Beş Köprü’de karargah kurmuş olan Akça Koca ilerlemiş yaşına rağmen batı ve kuzey istikametlerine akınlarda bulundu. Kandıra üzerine tertip ettiği seferde bu kaleyi ele geçirdi. Bu fetihten kısa bir süre sonra vefat ederek Kandıra yakınlarında bir tepe üzerine defnolundu.

Öte yandan Karamürsel de İzmit körfezinin güney batı istikametinde bulunan yer ve kaleleri zaptetti. Bugünkü Karamürsel, bu gazinin ismini taşımaktadır. Böylece Osmanlı Devleti, hem Karadeniz, hem de Marmara kıyılarına ulaşmış oluyordu.

Gaziler askerî harekatlarına ara vermeden, Bizans aleyhine ilerlemeler kaydetmeyi sürdürüyorlardı. Akça Koca’nın maiyyetinde İstanbul istikametine doğru ilerleyen gaziler Kartal civarında bulunan Aydos hisarını zabtettiler. Hisarın zabtı sırasında Gazi Abdurrahman ile hisar tekfurunun kızı arasında vukubulan münasebet tarih kitaplarında sitayişle kaydedilmektedir. Aydos’tan sonra gaziler Boğaz kesimine kadar akınlar tertipleyerek, Samandıra’yı da ele geçirdiler. Bu fetihlerle devletin toprak hududu İstanbul Boğazı’na kadar ulaşmış oluyordu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
KPSS Tarih Kartları – 2