Osmanlı Devleti-Osmanlıların Aslı

20 Mart 2014 tarihinde tarafından eklendi.

OSMANLI DEVLETİ

Osmanlıların aslı

13 ve 14. yüzyıllar, Anadolu’nun siyasi tablosunda büyük karışıklıkların ve siyasi oluşumların yaşandığı bir çağ olmuştur. Bu dönemin hadiselerini konu edinen kaynakların azlığı ve tarihî bilgilerin belirsizliği, sarih bilgilerin elde edilmesine imkan vermemektedir. Bu durum Osmanlılar için de geçerlidir.

Çağdaş kaynakların hiçbiri, Osmanlıların hangi Oğuz boyuna mensup olduklarını dile getirmemekle birlikte son yıllarda yapılan detaylı çalışmalar ve ilmî araştırmalar, Osmanlıların Oğuzların Bozok kolunun Kayı boyuna mensup olduklarını ortaya koymuştur.

Tarihî kaynakların bu mensubiyeti açıkça yazmamasına karşılık, Kayı damgasının Sultan II. Murad zamanında bastırılan sikkelerde yer alması ve pek çok silahta kullanılması, Cem Sultan’ın Bayat boyundan Mahmudoğlu Hasan’a, Osmanoğullarının ataları hakkında bir risale yazdırması ve oğluna Oğuz adını vermesi; kardeşi Sultan II. Bayezid’in de oğluna, Oğuzların efsanevi başbuğu Korkud’un adını vermesi ve nihayet, son yıllara kadar, Kayı boyuna mensup olan Karakeçili aşiretine Osmanlılarca büyük ilgi gösterilmesi, Osmanlıların Kayı boyuna mensup olduklarının açık bir delili sayılmaktadır.

Öte yandan, Oğuz an’anesine göre, Kayı boyunun adı, büyük ataları olan Kayı Han’dan gelmektedir. Oğuz Han’ın büyük oğlu Gün Han’ın oğlu Kayı Han, yirmi yıl hükümdarlık yapmış, oğulları ve torunları da uzun müddet bu makamda kalarak Oğuzları idare etmişlerdir. Bu yüzden, Kayı boyunun, 24 Oğuz boyu arasında itibarlı bir mevkii bulunmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
KPSS Tarih Soru Cevap