Osmanlı-Memlûklü Mücadelesinde Adana Savaşı

12 Mayıs 2014 tarihinde tarafından eklendi.

Osmanlı-Memlûklü Mücadelesinde Adana Savaşı

Osmanlı kuvvetlerinin, Adana ve Tarsus civarı ile diğer bazı kaleleri fethetmiş olmasına mukabil, bir kısım hazırlıklara girişen ve Atabek Özbek kumandasında ordu sevkeden Memlûklü sultanı II. Bayezid ile ciddi bir savaşı göze almış bulunuyordu.

Emir Özbek Halep’te ordusunu tertip ettikten sonra, 1485 yılında, Antakya ile İskenderun arasında bulunan Bakras geçidinden geçerek Ceyhan suyu kenarına ulaştı. Burada bir köprü kurdurarak nehri geçen Özbek, Ayaş’a geldi ve bu hisarda toplar döktürmeye başladı. Daha sonra Adana önlerine gelen Emir Özbek, köyrüyü geçerek ilerlemeye başladı, buradaki Osmanlı kuvvetlerinin, Memlûklü ilerleyişini durdurmak için aldığı tedbirler bir işe yaramadı. Her ne kadar Osmanlı kuvvetleri şiddetle karşı koydular ve büyük bir cesaret gösterdilerse de, paşaların şehid olması sonucu, orduda dağılma emareleri görüldü; pek çok asker şehid düştü. Yakalananlar, iplere dizildiler.

Daha sonra, Adana kalesinin önünde toplar ve mancınıklar kuran Memlûklüler, hisarı çevreleyen hendeği de doldurarak, kuşatmayı daralttılar. Ancak kaleyi ele geçiremediler. 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
KPSS Anayasa Kartları Soru Cevap