Sultan II. Murad’ın Padişahlığı Oğluna Bırakarak İnzivaya Çekilmesi

14 Nisan 2014 tarihinde tarafından eklendi.

Sultan II. Murad’ın Padişahlığı Oğluna Bırakarak İnzivaya Çekilmesi

Sultan Murad, Karaman seferini tamamladıktan sonra Avrupalılarla imzaladığı anlaşmaya paralel olarak, İbrahim Bey ile de Bursa Yenişehir’de bir sevgendname imzaladı. Böylece her iki tarafla da sulhu sağlamış oldu. Daimi mücadeleler içinde yorulan ve itidale meyilli bir yapısı bulunan hükümdar, iyi kalpliliği yüzünden düşmanlarına bile inanan bir karaktere sahipti. Bu yüzden Edirne’de yerine kaim-i makam bıraktığı oğlu Mehmed’i davet ederek, 1444 Ağustos’unda, kapıkulu ve beyleri önünde saltanattan feragat ettiğini açıkladı. Böylece henüz 12 yaşında bulunan şehzade Mehmed, Osmanlı tahtına cülus etmiş oldu.

Bursa civarında inzivaya çekilen ve kendisini zühd-ü takvaya veren Sultan Murad, Amasya’da vali iken ölen oğlu Alaeddin’ne çok üzülmüştü. Ayrıca, zaman zaman uc beylerinden de muhalefet görmekte idi. Bu sıralarda 40-41 yaşlarında olan padişah bu yaşta inzivaya çekilecek durumda değildi. Ancak hâlet-i ruhiyesi onu yorgun gösteriyordu. Bu yorgunluğun, biricik oğlunun sağlam bir şekilde saltanata geçmesi ile ferahlığa dönüşeceğine kanaat getirmişti.

Sultan Murad’ın bu fikir ve tasavvurları tam olarak gerçekleşmedi. Avrupa ani bir karar değişikliği ile Osmanlılara karşı ortak bir cephe oluşturdu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Tarih Şifreleri