Sultan Murad’ın Son Arnavutluk Seferi ve Oğlu Mehmed’in Edirne’deki Düğünü

15 Nisan 2014 tarihinde tarafından eklendi.

Sultan Murad’ın Son Arnavutluk Seferi ve Oğlu Mehmed’in Edirne’deki Düğünü

Sultan Murad, II. Kosova savaşından önce başlattığı Arnavutluk seferini, Jan Hünyad’ın müttefik bir ordu ile topraklarına girmesi üzerine tamamlayamamıştı. İskender Bey’in Türklere karşı mücadelesini amansız bir şekilde sürdürmesi üzerine, Sultan Murad, Kosova zaferinden iki yıl sonra, yeniden Arnavutluk üzerine bir sefere çıkmıştır.

Yanında oğlu Mehmed de olduğu halde, Akça Hisar’ı ikinci defa kuşatan padişah, beş aylık bir muhasaraya rağmen kaleyi ele geçiremedi. İskender Bey’in merkezi olan hisar çok iyi tahkim edilmişti. İçinde otuz kadar savunma topu ile yabancı askerler bulunuyordu. Savunmayı Urana adında birine bırakan İskender Bey, çete harpleri yapmak suretiyle, Osmanlı ordusunu zaman zaman zor durumda bırakıyordu. Kale önünde döktürdüğü toplarla hisarı döven Sultan Murad, Akça Hisar’ı almaya muvaffak olamadı. Diğer taraftan, Jan Hünyad’ın, yine bir müttefik ordu ile Osmanlı ülkesine gelmekte olduğu haberi alındı. Bu yüzden kuru bir kale önünde boş yere beklemekte bir yarar görmeyen Sultan Murad Edirne’ye döndü.

Seferden eli boş dönen Sultan, Edirne’de güzel bir düğün merasimi ile üzüntülerini gidermeye ve ihsanlarda bulunarak halkını ve askerlerini sevindirmeye çalıştı. Düğün kış mevsimine rastgeldi ve parlak bir şekilde üç ay kadar sürdü. Sultan Murad, oğlu Mehmed’i, Dulkadiroğlu Süleyman Bey’in kızı Sitti Hatun’la evlendirmişti. Düğünden sonra, Şehzade Mehmed sancağı olan Manisa’ya döndü (1450).

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Tarih Kodlamaları