Temsil Heyeti’nin Ankara’ya Gelişi

19 Ocak 2014 tarihinde tarafından eklendi.

Temsil Heyeti’nin Ankara’ya Gelişi (27 Aralık 1919)

Sivas Kongresi ve Amasya Görüşmeleri sonunda Milli Heyet’in istekleri uygulanmaya başlandı. İstanbul’da Mebusan Meclisi’nin bir an önce toplanması için hazırlıklar bütün hızıyla devam ediyordu. Anadolu’dan seçilerek bu meclisin çalışmalarına katılacak mebuslar birer birer İstanbul’a doğru yola çıkıyorlar, temsilcisini henüz seçemeyen yöreler ise süratle seçim işlerini tamamlamaya çalışıyorlardı. Kısacası doğuda hazırlanan Milli Teşkilat’ın programı batıda hayata geçiyordu. Bu durumda Temsil Heyeti karargâhını, çalışmaları daha yakından takip edebileceği uygun bir yere taşıma gereği duydu.

Gelişmelerin en sağlıklı bir şekilde takip edilebileceği yer olarak Ankara seçildi. Ulaşım ve haberleşme şartlarının elverişliliği, Milli Mücadele’nin asıl muharebelerinin cereyan edeceği Batı Cephesi’ne yakınlığı, şehir halkında Milli Mücadele ruhunun çok güçlü olması, Anadolu’nun çeşitli yörelerinden seçilerek İstanbul’a gidecek Milletvekillerinin pek çoğunun güzergahında bulunması gibi sebeplerden dolayı Ankara, Temsil Heyeti için yeni ve en uygun karargâh merkezi olarak belirlendi.

Belirlenen yeni karargâh merkezine ulaşmak üzere Mustafa Kemal ve arkadaşları, 18 Aralık 1919’da Sivas’tan ayrıldılar. 27 Aralık’ta Ankara’ya ulaşan Mustafa Kemal Paşa ve beraberindekiler Ankaralılar tarafından büyük bir coşkuyla karşılandılar. Bundan sonra Ankara, Milli Mücadele hareketinin ve daha sonra da kurulacak olan yeni Türk devletinin değişmez merkezi oldu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.