Varna Savaşı

8 Şubat 2014 tarihinde tarafından eklendi.

Varna Savaşı (1444)

Savaş öncesi genel durum:

Çocuk yaşta 2. Mehmet’in tahta geçmesi üzerine, Macar Kralı Ladislas liderliğinde bir Haçlı ordusu kuruldu. Bu Haçlı ordusu Macar, Leh, Hırvat ve Venedik askerlerinden oluşturulmuştu. Venedikliler Çanakkale boğazını kapattılar. Diğer ordular ise Balkanlardaki Osmanlı topraklarını işgal ettiler.
Haçlıların Varna önlerine gelmesi üzerine Çandarlı Halil Paşa ve ileri gelen devlet adamları 2. Murat’ın yeniden tahta geçmesini istediler.

2. Mehmet babasına “Eğer padişah sizseniz böyle kötü bir durumda başta bulunmanız gerekir. Eğer padişah ben isem işte, size emrediyorum ordunun başına geçiniz.” şeklinde bir mektup gönderdi.

Bu ordunun başına geçme istekleri üzerine Edirne’ye gelen 2. Murat askerlerin başına geçti. Ordusu ile Varna’ya ulaşan 2. Murat Haçlıları yendi. Haçlı kuvvetlerinin başında bulunan Ladislas öldürüldü. Erdel Voyvodası Hünyadi Yanoş kaçtı. (1444)

Savaşın Sonuçları

Hıristiyan Haçlı zihniyetinin Bizans’ı kurtarma eylemlerinin sonuncusu olmuştur.
Osmanlı Devleti bu savaşla kötü gidişata son vermiştir.
Türkler’i Balkanlardan atma düşüncesi bir defa daha neticesiz kalmıştır.
İslam dünyası üzerinde pozitif etki yapmıştır.
Balkanlardaki Osmanlı hakimiyeti artmıştır.

Varna Savaşı’ndan sonra 2. Murat, 2. Mehmet’i Manisa’ya Sancak Bey’i olarak göndermiş ve 1451 yılına kadar Osmanlı tahtında kalmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Osmanlılar Döneminde Çıkarılan Gazeteler