Yanya’nın Fethi ve Fatih Sultan Mehmed’in Doğuşu

12 Nisan 2014 tarihinde tarafından eklendi.

Yanya’nın Fethi

Daha önce Arnavutluk’un çeşitli yerlerine müteaddit akınlar düzenleyen Osmanlı kuvvetleri bazı şehir ve kaleleri ele geçirmişti. Bu akınlar sonucunda Arnavutluk’un merkezî kısmı ile güney bölgesinde Osmanlı hakimiyeti tesis edilmiş idi. Ancak kuzeydeki dağlık kısımda Arnavut beyleri haraç-güzar olarak hakimiyetlerini sürdürüyorlardı. Bu beylerden en güçlüsü Akçahisar’ın (Croia) şimalindeki Yuvanili’ne hakim olan İvan Kastriota idi. Venediklilerin yıllık tahsisatlarına konan bu Arnavut beyi de Osmanlılardan yüz çevirince, akıncıların hücumlarına maruz kaldı. Nihayet akıncılar İvan Kastriota’ya boyun eğdirerek, bölgede Osmanlı hakimiyetini tesis ettiler.

Bunun hemen arkasından Rumeli beylerbeyisi Karaca Paşa (bazı kaynaklarda Sinan Paşa) Epir despotu Karlo Tocco’nun oğlu Memnon’un yardım talebi üzerine Epir’e gelerek müstahkem Yanya şehrini ve çevresini feth ile Osmanlı İmparatorluğu’na bağladı. Karlo Tocco ailesine bırakılan Arta ve çevresi için aile yıllık haraç ödemeyi kabul etti. Şehre ve çevresine Türk ailelerinin iskanına başlandı (Ekim 1431).

Fatih Sultan Mehmed’in Doğuşu

Yedinci Osmanlı padişahı olan ve İstanbul’u almakla dünya tarihine yön veren Fatih Sultan Mehmed 30 Mart 1432 Pazar günü seher vakti, Edirne sarayında dünyaya geldi. Sultan II. Murad’ın 4. oğlu olan Mehmed’in annesi, İsfendiyar Bey’in torunu Hatice (Halime) Hatun’dur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Osmanlılar Döneminde Çıkarılan Gazeteler